Lokalizacja i historia

Inwestycja 3 Maja 29 w Bielsku-Białej to najlepszy wybór dla każdego, kto poszukuje nowoczesnego i oryginalnego apartamentu do zamieszkania lub inwestycji w postaci lokalu użytkowego. W bliskiej odległości kamienicy znajdują się restauracje, hotel, kawiarnie, centrum handlowe Sfera, Park Słowackiego, Bielskie Centrum Kultury z salą koncertową, poczta oraz szkoły i przedszkola, a także dworzec kolejowy i autobusowy.

To wyjątkowe miejsce jest propozycją dla tych, którzy kochają miejski styl życia, lubią wypady na zakupy, do kina, teatru czy restauracji, bez konieczności używania samochodu. Mieszkając w tym miejscu można zrezygnować z dojazdu do pracy samochodem czy z odwożenia dzieci do szkoły, a w zamian skorzystać z roweru lub znajdującej się w pobliżu komunikacji miejskiej. Położenie budynku sprawia, że nie towarzyszy mieszkańcom zgiełk miasta.

Wpisane do rejestru zabytków okoliczne budynki wybudowane przez Karola Korna, Alexandra Neumanna czy Emanuela Rosta to perły bielskiej architektury, które pozwalają na obcowanie z kunsztem i sztuką budowlaną najwyższej kategorii.

Kamienica nr 29 przy ulicy 3 Maja powstała dla Michała Neumanna w 1905 r. według projektu architektów z „Karl Korn Baugesselschaft” – kontynuatorów dzieła Karola Korna, który wraz z innymi architektami czerpał inspiracje z Wiednia, stąd wzięło się określenie miasta jako Mały Wiedeń. Neumann zaprojektował dla swojej rodziny duże i wygodne mieszkania. Po wojnie ich układ zmieniał się w zależności od potrzeb lokatorów i „odgórnych” wytycznych. Nowi mieszkańcy otrzymają jednak apartamenty w pierwotnym układzie zachowującym oryginalny metraż. Przywrócone zostały pierwotne funkcje – na dolnej kondygnacji będą usługi, na wyższych część mieszkalna. To wyjątkowa inwestycja, którą łączy ze sobą tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami i eleganckim wykończeniem. Budynek posiada szereg detali architektonicznych, które zostały poddane pełnej renowacji polegającej na remoncie konserwatorskim elewacji frontowej z zastosowaniem nowej kolorystyki opartej o badania stratygraficzne, oraz na wymianie stolarki okiennej, tak by odwzorowywała tą sprzed ponad 100 lat.

Ulica 3 Maja – jedna z głównych ulic w centrum Bielska – Białej, została wytyczona w 1889 jako droga łącząca centrum miasta z nowym dworcem kolejowym. Zabudowę zachodniej strony ulicy stanowią, niegdyś należące głównie do fabrykantów, trzypiętrowe kamienice z lat 1890–1913 reprezentujące przede wszystkim neobarok, neorenesans i secesję. To tu znajdziemy jedne z najpiękniejszych i najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta wybudowane na wzór wielkomiejskich obiektów Wiednia, Paryża, Berlina z przełomu XIX/XX wieku. Kamienice mieszczańskie, wille, budynki użyteczności publicznej budowane były przez najlepszych bielskich architektów i budowniczych kształcących się na najlepszych uniwersytetach ówczesnej Europy, a w szczególności w Wiedniu jako stolicy cesarstwa Austro – Węgierskiego.

Ulica 3 Maja najpierw nosiła nazwę Nowej Drogi Dojazdowej (Neue Zufahrtstraße), potem Tunelowej (Tunnelstraße), aż w 1898 r. z okazji 50-lecia panowania Franciszka Józefa I uczczono w nazwie ulicy postać władcy. Obecną nazwę nadano w 1920 r po włączeniu Bielska w granice Polski, jednak już w 1939 r. doszło do kolejnej zmiany – tym razem na Adolf-Hitler-Straße – a do następnej w roku 1945 – na Lenina. Do przedwojennej nazwy 3 Maja powrócono dopiero w 1990 r.

W 1895 uruchomiono pierwszą linię tramwaju elektrycznego, a w 1927 na ulicę wyjechały pierwsze miejskie autobusy. 3 września 1939 polscy saperzy wysadzili tunel kolejowy, w wyniku czego około 150-metrowy odcinek ulicy został zniszczony ( szczęśliwie bez uszkodzenia jakichkolwiek budynków), a odbudowa trwała do lipca 1940. Tory i sieć trakcyjna zniknęły z krajobrazu ulicy w 1971 r, a jedynym śladem po tramwajach jest dziś pamiątkowy słup trakcyjny przy skrzyżowaniu z ulicą Zamenhof. Na początku XXI wieku przystąpiono do rewitalizacji obszarów zabytkowych w Bielsku-Białej. Spośród budynków przy ulicy 3 Maja renowacji doczekał się już Dworzec Główny, Willa Theodora Sixta, hotel Prezydent noszący od 2008 nazwę President oraz spora część kamienic.

To wyjątkowa inwestycja, którą łączy ze sobą tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami i eleganckim wykończeniem.

Budynek posiada szereg detali architektonicznych, które zostały poddane pełnej renowacji polegającej na remoncie konserwatorskim elewacji frontowej z zastosowaniem nowej kolorystyki opartej o badania stratygraficzne, oraz na wymianie stolarki okiennej, tak by odwzorowywała tą sprzed ponad 100 lat.

  1. Park Słowackiego – 6 min / 450 m
  2. Bielskie Centrum Kultury – 6 min / 450 m
  3. Galeria SFERA - 8 min / 600 m
  4. Qubus Hotel - 7 min / 550 m
  5. Plac Wojska Polskiego - 11 min / 850 m
  6. Ratusz / Urząd Miejski – 13 min / 1km
  7. Rynek - 11 min / 850 m
  8. Zamek Sułkowskich - 10 min / 800 m
  9. Teatr Polski – 10 min / 800 m
  10. Cavatina Hall - 15 min / 1.1km